Airedale terier (Erdelteriér)

4. října 2008 v 10:08 | MirQa |  plemena psů

Airedale terier (Erdelteriér)

Airedale Terrier - největší mezi teriéry. S úspěchem vystupuje na výstavách.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Airedale Terrier, Erdelteriér
PŮVOD:
Jde o plemeno služebních psů, vyšlechtěné ve druhé polovině 19.století ve Velké Británii, v hrabství Yorkschir, v údolí řeky Eir, od které také dostalo svoje pojmenování.
V roce 1882 bylo plemeno poprvé zapsáno do plemenných knih města Birminghamu. Na formování plemene se možná podílel Otterhaund a některá jiná plemena starých anglických loveckých psů. Předci Airedale Terriera se drželi pro hon jezevce, králíka a jiné zvěře a pro boj s malými dravci. Ale nádherné vrozené schopnosti časem zmizely. Teď je to spíše služebních pes, vykonávající i několik vojenských povolání, například záchranáře, spojaře, pátracího psa, minohledače. V době míru se využívají pro vyhledávání na celnicích a také jako sportovní psi. S úspěchem vystupuje na výstavách.
POPIS:
Airedale Terrier je největší mezi teriéry. Je kompaktní postavy, svaly jsou vyvinuté. Hlava je dlouhá, suchá, klínovitá, s plochými lícními kostmi. Uši jsou nevelké, trojúhelníkové, visí na chrupavkách. Končetiny jsou rovné, stojící vedle sebe. Ocas je posazený vysoko, držící se vzhůru.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 58 až 61 cm.
Fena má v kohoutku 56 až 59 cm.
VÁHA:
Kolem 25 kg.
SRST:
Srst je hustá, pevná, drátkovitá. Zbarvení: rezavě hnědé s černými, záda jsou černá nebo šedá. Airedali se pouze trimují.
CHARAKTER:
Je to aktivní, temperamentní, chytrý a odměřený pes. Vynikající plavec. Mezi teriéry se Airedale Terrier projevuje jako pes, který se nejvíce hodí pro výcvik. Vhodný je pro strážní i hlídací službu.
PÉČE:
Pro účast na výstavách je nutné psa přiměřeně trimovat.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1 - Velcí a střední teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AT
ČÍSLO STANDARDU:
7 / 24.06.1987 (Velká Britanie)

/* */
<
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama