Welsh Corgi Pembroke

4. října 2008 v 11:58 | MirQa |  plemena psů
PŮVOD: Jedná se o velmi starého psa, pravděpodobně keltského původu. Doklady o existenci předchůdců corgiů v Británii máme už z 10. století. Přesto je oficiální kynologie objevila až velmi pozdě, na výstavě v roce 1920.
CELKOVÝ VZHLED: Nízký, silný, pevně stavěný, čilý a aktivní, působící dojmem podstatnosti a životní síly při malém objemu.
CHARAKTERISTIKA: Smělý a obratný.
HLAVA A LEBKA: Hlava liščího tvaru i vzhledu, s bystrým, inteligentním výrazem, lebka poměrně široká a plochá mezi ušima, přiměřeně velký stop. Délka tlamy má být v poměru 3 : 5 k lebce. Čenich se lehce zužuje. Nos černý.
OČI: Dobře zasazené, kulaté, středně velké, hnědé, barva má být v souladu s barvou srsti.
Welsh Corgi PembrokeUŠI: Vzpřímené, středně velké, mírně zaoblené. Linie vedená od špičky čenichu přes oko má v prodloužení procházet špičkou nebo těsně při špičce ucha.
TLAMA: Čelisti silné s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tj. horní zuby těsně přesahují přes spodní a jsou zasazeny kolmo k čelisti.
KRK: Úměrně dlouhý.
PŘEDNÍ ČÁST TĚLA: Dolní část nohou krátká a tak vzpřímená, jak je možné, horní (předloktí) přiléhající k hrudníku. Záprstí směřuje přímo dolů do tlapky. Lokty přiléhají dobře k bokům, nejsou ani volné, ani těsně vázané. Ramena dobře položená v 90o úhlu k předloktí.
TĚLO: Středně dlouhé, dobře klenutá žebra, nikoli krátce vázaná, mírně se zužuje při pohledu shora. Hřbetní linie rovná. Hruď široká a hluboká, dobře spuštěná mezi přední nohy.
ZADNÍ ČÁST TĚLA: Silná a ohebná, dobře zaúhlená v koleni. Nohy krátké. Nártní kosti sbíhají přímo dolů do tlapky. Hlezna při pohledu zezadu rovná.
TLAPKY: Oválné, prsty silné, dobře klenuté a sevřené, dva střední prsty o něco přesahují oba ostatní, polštářky silné a dobře vyklenuté, drápy krátké.
OCAS: Krátký, přednost má přirozené krátký.
CHŮZE - POHYB: Lehká a aktivní, ani příliš volná ani svázaná. Přední nohy se pohybují dobře kupředu, aniž by se příliš zvedaly, v souladu s pohánějící akcí nohou zadních.
SRST: Středně dlouhá, rovná s hustou podsadou, nikdy měkká, vlnitá nebo drátovitá.
BARVA: Základní barva červená, písková, světle hnědá, černá s hnědým pálením, s bílými znaky na nohou, prsou a krku nebo bez nich. Trochu bílé na hlavě a tlamě je povoleno.
Zbarvení - červená, sobolí, srnčí, černá a tříslová s bílými znaky, nebo bez nich.
BÍLÁ barva je přijatelná na nohách, hrudi, krku (jako límec), na nose, dolních partiích a jako úzká lysina na hlavě.
ČERVENÁ má rozsah od sytého tónu do světlé srnčí, plavožluté.
SOBOLÍ je červená prokvetlá černými chlupy, které dávají vzhled jakéhosi tečkování. Kolísá intenzitou a rozsahem tvoříc zpravidla tečkovanou čepičku na hlavě, někdy je omezená na uši, límec, "vílino sedlo" a ocas.
ČERNÁ S TŘÍSLOVOU může mít tříslové odznaky na nadočnicových obloucích, lících, "kalhotkách" a tlapkách, nebo se může vyskytnout červený pes s plným černým sedlem. Bohatá pigmentace srsti by měla být podporovaná, avšak i světlejší odstíny červené jsou přípustné. Jakákoliv barva může být prosvětlená bílými odznaky nebo krémovými odstíny na tlapkách, "kalhotkách", nose, lících a nadočnicových obloucích a to v bledém odstínu přecházejícím do hlubšího tónu na trupu. Velmi vážnou chybou ve zbarvení je běloušovitost - bíle zbarvený jedinec s tmavými odznaky.
Nesprávné znaky: jednobarevný pes s bílou plotnou na hřbetě mezi kohoutkem a ocasem, na bocích mezi lokty nebo na uších, černý s bílými znaky a žádnou tříslovou. Bílá se zavrhuje na uších, lebce (s výjimkou úzké lysiny). Žádná bílá by se neměla vyskytovat nad myšlenou vodorovnou linií vedenou od lokte přes kolenní kloub. Trochu červené nebo tříslové, avšak světlé, se musí vyskytovat u psa černého s bílými odznaky. Tyto tříslové odznaky jsou sotva patrné u novorozených štěňat, ale zřetelněji se objevují ve druhém až třetím měsíci života.
MODRÁCI - (nestandardní zbarvení, čas od času se v chovu Pembroků i Cardiganů může vyskytnout) zbarvené plochy srsti mají zřetelně namodralý nebo dýmový odstín. Toto zbarvení je doprovázené výjimečně světlýma a modrýma očima a játrově hnědým nebo šedě pigmentovaným nosem, pysky a očními okraji. Toto zabarvení se může objevit u červené, sobolí nebo i u trikolorní. Modráci jsou většinou lehce rozpoznatelní při narození, právě narozené štěně má namodralý pigment na pyscích, nose a na očních okrajích víček a zbarvení srsti má určitý namodralý odstín. Tříbarevní modráci jsou při narození šedí.
ROZMĚRY: Výška přibližně 25,4 - 30,5 cm (10-12 palců) v kohoutku,
váha: psi 10 - 12 kg (22-26 liber), feny 10 - 11 kg (22-24 liber).
NEDOSTATKY: Každá odchylka od uvedených bodů má být pokládána za chybu a závažnost, s níž má být posuzována, má být přesně úměrná stupni odchylky. /* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/2/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama